APXG160ARA561MHA0G Chemi-Con Aluminium Capacitor 500pcs
In stock
Quick Quote
Product Details
Chemi-Con APXG160ARA561MHA0G Conductive Polymer Aluminium Solid Capacitor — 560 µF, 16 V, 18 mΩ ESR, SMD, reel of 500 pcs. NPCAP PXG Series super low ESR capacitor with high ripple current capability, rated for 105°C operation and 15,000-hour endurance. RoHS2 compliant and halogen free.
Available in stock — ships within 3 days after payment.
Product overview
Part number APXG160ARA561MHA0G
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Series NPCAP PXG
Quantity 500 pcs (reel)
Product type Conductive polymer aluminium solid capacitor
Capacitance 560 µF
Rated voltage 16 V
Capacitance tolerance ±20% (at 20°C, 120 Hz)
ESR 18 mΩ max. (at 20°C, 100k–300kHz)
Rated ripple current 3,800 mArms (at 105°C, 100kHz)
Leakage current 1,790 µA max. (after 2 min. at 20°C)
Dissipation factor (tan δ) 0.12 max. (at 20°C, 120 Hz)
Operating temperature −55°C to +105°C
Endurance 15,000 hours at 105°C
Case diameter 8 mm
Case length 10 mm