IPD65R190C7 Infineon High Power MOSFET 2500pcs
Only 1 left
Quick Quote
Product Details
Infineon IPD65R190C7 650V CoolMOS™ C7 N-Channel Power MOSFET — 650V, 13A, 190mΩ RDS(on), DPAK (PG-TO252-3), Date Code 1810. Superjunction technology delivering best-in-class switching performance for PFC stages and hard-switching PWM applications. Full sealed reel of 2500 pieces in original packaging.
Available in stock — ships within 3 days after payment.
Product overview
Part number IPD65R190C7
Manufacturer Infineon Technologies
Date code 1810
Quantity Full reel — 2500 pcs
Device type N-Channel Power MOSFET
Technology CoolMOS™ C7 Superjunction
Drain-source voltage (VDS) 650V
Continuous drain current (ID) 13A @ TC = 25°C
On-state resistance (RDS(on) max) 190mΩ @ VGS = 10V
Total gate charge (Qg) 23nC (typ)
Power dissipation (Ptot) 72W @ TC = 25°C